Відкритий урок
з природознавства
4 клас
(листопад, 2013 рік)
Тема уроку: ВодоймиУкраїни.
Мета уроку: Ознайомити учнів з видами водойм та сформувати поняття про джерело; річку – її будову, складові частини; озеро; болото; море; їх значення у житті людини. Розширити знання дітей про водойми України, Миколаївської області, Березнегуватського району та їхні особливості. Розвивати спостережливість, уяву, пізнавальний інтерес, уміння логічно мислити, працювати в групі. Формувати в учнів навички роботи з фізичною картою, зошитом, підручником, опорними картками. Виховувати почуття любові до природи, дбайливе ставлення до водойм.
Обладнання: фізична карта України, підручники, сигнальні картки для оцінювання, завдання для групової роботи, пазли, малюнок жабки, краплинок, обладнання для проведення досліду, проектор, екран.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I Організація класу до уроку.
1. Привітання:
Новий день почався, діти!
Всі зібрались на урок –
Тож пора нам поспішати
Кличе в подорож дзвінок
Стали, діти, підтягнулись
Одне одному всміхнулись
На урок старання не забудьте взяти
Сіли всі рівненько, будемо працювати.
II Підсумок фенологічних
спостережень.
- Яка пора року?
- Який місяць?
- Яке сьогодні число?
- Який день?
- Яка температура повітря вранці?
- Які зміни сталися в неживій природі?
- А в живій?
III Мотивація навчальної діяльності
учнів.
1. «Мозковий штур».
Діти, послухайте вислів французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері.
Подумайте і скажіть про що він міг так сказати?
«… у тебе ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою втішаються не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти саме життя…Ти найбільше багатство у світі».
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло,
Крихка, тверда.
Звичайно — це… (вода).
Тож, діти, це вода.
(Я показую глобус).
- Який колір переважає?
- Як називають нашу планету?
Вступна розповідь про водойми.
Без води немає життя, вода є в кожній живій істоті. Без їжі можна прожити набагато довше, ніж без води. Людина і більшість тварин майже на 2/3 складаються з води, а деякі рослини — на 4/5. Вода займає 2/3 поверхні земної кулі, і тільки 1/3 припадає на сушу. Вода є в океанах і морях, річках і озерах, під землею і в ґрунті.
Діти! Сьогодні на урок завітав маленький гість. Давайте відгадаємо хто це?
Загадка: Скачуть на березі
Зелененькі лапки
Квакає завзято
Зелененька… (жабка).
- Так правильно – це звичайне жабенятко.
- Жило наше жабеня у старій водоймі на Україні, ніколи не сумувало і раділо життю. Але якось воно замислилось: чи існують водойми кращі за його домівку і вирушило в подорож. Таким чином, опинилося у нас в гостях.
Оголошення теми та мети уроку.
- Чи може хто з вас скаже, яка ж тема нашого уроку?
- Так, правильно. Тож тема нашого уроку: «Водойми України».
- Сьогодні ми поговоримо про воду – одне з найбільших багатств на землі та про водойми, що існують в Україні.
- А чи хочете ви вирушити в подорож і дізнатися разом з жабенятком про різні види водойм, з’ясувати, як вони утворилися і чим відрізняються, навчитися показувати їх на фізичній карті ознайомитися та зробити нові відкриття про водойми України, Миколаївської області, нашого району?
Вправа очікування:
Кожна людина перед початком подорожі ставить собі мету. Перед кожним із вас лежить модель молекули води. Я хочу, щоб ви написали на ній свої очікування, визначили мету своєї роботи. А в кінці уроку ми підведемо підсумки, чи справдилися ваші сподівання.
(Діти пишуть свої очікування і прикріпляють на дошці).
IV Актуалізація опорних знань:
Наше жабеня, розумне жабеня, тому з собою в подорож воно прихопило декілька краплинок води і хоче цими краплинками поділитися з нами.Тож перша краплинка наша з хитринкою.Жабеня хоче, щоб ви створили асоціативний кущ «Властивості води».
(Діти виходять до дошки, називають і записують властивості води).
Властивостіводи:
- безбарвна;
- текуча;
- прозора;
- розширюється;
- розчинна;
- без запаху;
- стискається;
- постійно переходить з одного стану в інший.
Наступна краплинка називається «Водорай». Жабеня бажає, щоб ви, діти, назвали стани, в яких може перебувати вона.
Стани води:
- твердий;
- газоподібний;
- рідкий.
Далі жабеня хоче нам запропонувати краплинку, яка називається «Кругообіг води у природі» та відповіли на таке запитання: Що ж таке кругообіг води та значення води для людини?
V Вивчення нового матеріалу
Перед подорожжю кожен мандрівник складає план маршруту. Давайте і ми сьогодні разом з нашим гостем – жабенятком складемо план подорожі.
Ой, що це наближається? Та це ж чорна хмара. А ось і дощ.
Краплі дощу, падаючи на землю, просочуються крізь ґрунт і пісок до глини, яка не пропускає води. Усі води, які знаходяться під поверхнею землі називаються підземними. Підземні води не залишаються нерухомими. Вони рухаються підземними струмками і виходять на поверхню.
Під горою, під крутою,
Не ріка тече струною,
Це холодна б’є вода
Із старого ...(джерела).
– То куди ж ми помандруємо, ви здогадались? Правильно, до джерельця. А ви знаєте, що таке джерело, де воно береться?( Відповіді учнів ). Щоб зрозуміти де береться вода під землею, як вона витікає з-під землі, простежимо на досліді.
Дослід:
Візьмемо три склянки і помістимо у них лійки. У першу лійку насиплемо грунт, у другу – пісок, у третю – глину. Наллємо у кожних з них воду і будемо спостерігати, де вода швидше пройде через природний матеріал.
– Що ви помітили? Де найшвидше перейшла вода? Який це матеріал? Де повільніше проходить вода?
Отже, грунт і пісок швидше пропускають воду, а глина – повільніше. Так під час дощу і танення снігу частина води стікає в річки, випаровується, а решта просочується крізь грунт і пісок до глини, яка не пропускає води. Усі води, які знаходяться під поверхнею землі, прийнято називати підземними. Під землею вода очищується і фільтрується, і вже чистою виходить на поверхню. Підземні води не залишаються нерухомими. Вони рухаються підзем ними струмками і виходять на поверхню. Місце, де виходить вода, називається джерелом. Джерела можна побачити вздовж ярів, на схилах височин і горбів. Там, де вони є, водойми завжди поповнюються чистою водою. Де коли на поверхню землі виходить вода, в якій є розчинені солі і гази. Таку воду називають мінеральною, і вона має лікувальні властивості. В Україні здавна шанували джерела. Чистота та бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що народ надавав їм символічного значення: вода вважалася живою, тобто - особливо цілющою. За народними повір”ями, «жива» вода давала силу, зцілювала рани і повертала до життя.
– Діти, ви зрозуміли де береться джерело, чому джерельна вода така чиста, смачна, холодна і цілюща? ( Відповіді учнів ).
Розповідь про джерела Березнегуватського району.
(Відкриваю перший пункт).
«Джерело»
Наше жабеня дуже активне і тому воно не витримало і пірнуло у чисту цілющу воду джерела. Течія підхопила його і понесла. Як ви думаєте, у яку водойму могло потрапити жабеня? ( Річка, озеро, море).
1. Тече, тече, не витече,
Біжить, біжить, не вибіжить. (Річка).
2. Серед поля лежить дзеркало
Скло голубе, а рама зелена. (Озеро).
3. Не море, не земля,
Човни не плавають,
І ходити не можна. (Болото).
4. Кругом вода, а з питвом біда.
Хто знає де це буває? (Море).
Але жабеня про ці водойми не знає нічого. Щоб йому допомогти, попрацюємо у групах.
У нас буде 4 групи: «Річки», «Озера», «Болота», «Моря». Кожна група отримує завдання.
Практична робота в групах.
Починаємо мандрувати разом з жабенятком. Жабенятко підготувало вам інформаційні листки, на яких записано завдання для кожної групи.
Робота кожної групи буде оцінена вашими товаришами. Оцінюватись буде:
а) конкретність інформації;
б) чіткість викладення;
в) оформлення пазла.
Оцінювати будемо такими сигналами:
- високий рівень - зелений;
- достатній рівень - жовтий;
- середній рівень – червоний.
Ну що ж, починаємо роботу. У вашому розпорядженні 5 хвилин.
(Діти починають роботу під музику).
Після закінчення роботи в групах.
Фізкультхвилинка.
Один – два, всі пірнають.
Три – чотири – виринають
П’ять – шість – на воді
Кріпнуть м’язи молоді
Сім – вісім – ще є сили
Обсушились, потягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Всі веселі. От чудово
Дружно всі працюєм знову.
Презентація робіт.
Кожна група дітей презентує свою роботу. Опитують своїх однокласників по викладеному матеріалу.
Однокласники за допомогою сигнальних кольорових карток оцінюють роботу дітей.
А зараз перевіримо, як ви виконали завдання в групах і розповімо жабеняті про річки України.
Група «Річки».
Завдання для групи «Річка».
1. Опрацювати с. 111 – 113 підручника.
2. Створити пазл «Річка», показати на ньому будову річки.
3. Дати відповіді на питання
- Яку будову має річка?
- Як можна визначити лівий і правий береги річки?
- Назвати великі річки України і показати їх на карті.
Розповідь вчителя
На Україні налічується 70 тисяч річок.
Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2 285 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип'ять і Десна. Меншими за величиною притоками є Тетерів, Псьол, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Всього в басейні Дніпра — 1 424 притоки.До великих річок України належать: Дністер, Південний Буг і Сіверський Донець.Південний Буг бере свій початок на Подільській височині на Хмель- ниччині. Довжина його 792 км. Південний Буг має 301 притоку, кожна з яких є завдовжки 10 км.
До великих рік належать ще Сіверський Донець. Його довжина становить 1 053 км, в межах України — 738 км, а також ріка Дунай, яка перетинає на своєму шляху багато країн Європи.
Живляться ріки України талими сніговими та дощовими водами. Навесні рівень води в річках значно піднімається, і вони затоплюють значні території.
Ріки України — це її багатство. З давніх-давен вони використовують- ся як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На ріках побудовані гідроелектростанції. В південних, центральних і східних областях воду річок використовують для зрошування земель, а також там розвинуте рибне господарство.
- Діти, на території Миколаївської області нараховується 85 річок. Основна річка: Південний Буг. Його довжина в межах області 250 км і він має 13 основних приток.
Південний Буг судноплавний. У давнину його називали Гіпанісом. Є ще на території Миколаївської області річка Інгул, яка бере початок з болотяної западини біля села Бровково на Кіровоградщині. Загальна довжина 354 км. Третьою річкою є Інгулець, бере початок теж на Кіровоградщині. Загальна довжина 549 км – це найдовша трава притока Дніпра.
Наше селище омивається річкою Висунь. Ця річка є правою притокою Інгульця і протікає ще у двох районах нашої області : Снігурівському та Казанківському, а її верхів’я знаходиться у Кіровоградській області. Також ще є річка «Добра».
Завдання для групи «Озеро».
1. Опрацювати с. 113 – 115 підручника.
2. Створити пазл «Озера» за допомогою аплікації.
3. Підготувати розповідь за планом:
- Що таке озеро?
- Де в озерах береться вода?
- Як позначаються на картах?
- Знайдіть на фізичній карті озера: Шацькі, Ялпуг, Кагул, Сасик.
Розповідь вчителя.
Діти! В Україні налічується понад 3000 озер, в тому числі 30 площею понад 10 км квадратних. Озера відрізняються розмірами, глибиною, солоністю води, віком.
Найбільшим за площею прісним озером України є озеро Ялпуг, а найглибше – Кагул. Озеро Світязь знаходиться в північно-західній частині Волині. Середня глибина – 7м, найбільша – 58м. В озері виявлений 21 вид риб.
Багато невеликих, але глибоких озер можна зустріти в Карпатах. Найбільш відоме озеро Синевір. Його глибина – 24м.
Солоні озера є в Криму. Найвідоміше – це озеро Сиваш, з якого добувають кухонну сіль.
Завдання для групи «Болота»
1. Опрацювати с. 115 підручника та інформаційний листок.
2. Практична робота.
1. Розглянути фізичну карту України.
2. Визначити, якими умовними знаками на карті позначають болота.
3. У якій частині України найбільше боліт?
4. Створити пазл «Болота».
Розповідь вчителя
Річки приносять в озеро величезну кількість піску, гравію, мулу. Тверді частинки осідають на дно озера, воно поступово мілішає, заростає травою і з часом перетворюється на болото. Заросле болото нагадує зелену луку. Води не видно, але ходити по ньому небезпечно. Досить ступити на цю «луку» людині чи великій тварині, щоб потрапити у в’язке багно, з якого самому вибратися дуже важко.Рослини, які відмирають,осідають на дно болота. Скупчуються там, злежуються і перетворюються на торф. Він використовується як паливо і добриво для полів. З нього виробляють горючий газ, картон, фарби, ліки, пластмаси.
Завдання для групи «Моря».
1. Опрацювати с. 115- 116 підручника «Моря» та інформаційний листок.
2. Дати відповіді на питання.
- Чому морська вода солона на смак?
- Чи можна Україну назвати морською державою?
3. Практична робота.
4. Розглянути фізичну карту України. Знайти моря, які омивають береги України.
5. Назвати їх і показати.
6. Створити пазл «Моря» за допомогою акварельних фарб.
Розповідь вчителя
Чорне море – одне із найсвоєрідніших і найцікавіших водойм земної кулі. На відміну від більшості морів, його водна товща складається з двох дуже різних шарів: тонкого поверхневого шару, що населений рослинами та тваринами, і потужного глибинного шару, що позбавлений життя. Солоність води з глибиною збільшується. Середня глибина моря становить 1256м, а найбільша – 2245м. Верхній шар води Чорного моря є багатим на рибу. Її тут налічується близько 180 видів.Азовське море – це мілководна водойма з плоским дном. Середня його глибина становить 8-10м, а максимальна – 14м. Азовське море є унікальним. Це одне із найбагатших, найпродуктивніших водойм світу. У морі водиться багато видів риб.А знаєте чому море назвали Чорним? Все, що довго лежить на дні моря, через деякий час чорніє. Тому що з дна виділяється сірководень – газ з неприємним запахом.
VI Заключна частина
Кінця-краю не видно!
Це тобі не на болоті
Ти на морі, на курорті!
Насолоджуйся життям!
- Але чомусь воно швидко вистрибнуло на берег. Що не так, діти?
( Головне те, що вода в морі солона і жабеня там жити не може.)
- Жабеня разом з нами також побувало у всіх водоймах України, але вирішило, що вдома краще.
- Але щоб повернутися назад давайте дамо жабеняті орієнтири, а хорошим орієнтиром для нього будуть ваші оцінки, які ви отримаєте, виконавши завдання, які є на картках.
№ п/п | Запитання: | Відповідь | Бал |
1. | Частина океану, яка врізається в сушу – це: | а) річка; б) море; в) озеро. |
|
2. | Водойма, яка виникає в природних заглибинах на | а) болото; б) джерело; в) озеро. |
|
3. | Витік, гирло, русло, ліва притока, права притока | а) річки; б) океана; в) джерела. |
|
4. | Місце, де на поверхню землі витікає підземна | а) річкою; б) джерелом; в) болотом. |
|
5. | Ділянка надмірно зволоженої поверхні, з якої добувають | а) річка; б) море; в) болото. |
|
6. | Найбільша річка України: | а) Прип’ять; б) Дніпро; в) Десна. |
|
7. | Ялпуг, Світязь, Сасик- це: | а) моря; б) ріки; в) озера. |
|
8. | Найбільшим прісноводним озером в Україні є: | а) Ялпуг; б) Світязь; в) Сасик. |
|
9. | Найбільше море: | а) Чорне море; б) Азовське море. |
|
10. | На території Миколаївської області протікає | а) Сіверський Донецьк; б) Південний Буг; в) Дністер. |
|
11. | Частиною океану є: | а) річка; б) море; в) озеро. |
|
12. | Морська вода непридатна для пиття, тому що: | а) вона холодна; б) у ній розчинено багато солей; в) вона брудна. |
|
(Підрахунок балів учнів).
- Але одна краплинка у жабенятки заплакала.
Тече річка – невеличка,Та нікому не секрет,
Що знаходяться у ній
Банки, склянки і сміття.
І того не хочуть люди знати,
Що про річку треба дбати,
Аби гарною була.
Помирати рибка стала,
Бо забруднена вода,
Вже купатись перестала
В каламуті дітвора.
І не хочуть воду пити
З річки коні та воли,
Задихаються від бензину,
Масла, бруду. Хоч умри.
Як почнуть оті машини
Мити в річці шофери.
Стали люди добре жити.
Та невже оцей прогрес
Має річку погубити?
Тож давайте діти складемо поради, які допоможуть розв’язати проблеми забрудненої води:
- не скидати у воду відходи;
- чистити джерела;
- висаджувати на берегах річок дерева і кущі;
- берегти кожну краплинку прісної води;
- будувати очисні споруди.
Наше жабенятко хоче нагадати вам, що жаби живуть тільки в чистій воді. Тому не забувайте, що всі водні об’єкти потрібно охороняти, не забруднювати їх. Кожна водойма займає своє місце і має певне значення. Щоб зберігся світ, у якому ми живемо, потрібно зберегти всю різноманітність водойм.Тож наше жабенятко пірнуло у свою рідну стару водойму, щоб розповідати своїм друзям про цікаву мандрівку.
VІІ Підсумок уроку
Чи сподобалася вам подорож?
Вправа «Мікрофон»
- Чого навчив вас сьогоднішній урок?
- Чи виправдав урок ваші сподівання?
Продовжіть речення:
На уроці я:
дізнався______________________________________________________________
повторив______________________________________________________________
навчився______________________________________________________________
зробив успіхи в ________________________________________________________
було важко____________________________________________________________
Намалюйте свій настрій, з яким ви залишаєте урок.
Вправа «Сонечко».
VIІI Домашнє завдання.
Опрацювати статтю у підручнику
(с. 110-116), дати відповіді на запитання, за бажанням скласти кросворд
«Водойми України».