Вівторок
01.07.2025
10:31
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Вчитель початкових класів Юрченко Лариса Петрівна
Головна Реєстрація Вхід
Перший урок: «МОЯ БАТЬКІВЩИНА – УКРАЇНА» (2 клас) »
Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


ПЕРШИЙ УРОК:

 

«МОЯ

 

БАТЬКІВЩИНА –

 

УКРАЇНА»

 

2011-2012 Н.Р.

Тема уроку: Моя Батьківщина – Україна.

Мета уроку : Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну, продовжити ознайомлення учнів з національними символами України, формувати національну свідомість школярів, виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів, розвивати пізнавальні інтереси.Виховувати почуття любові до своєї Батьківщини .

Обладнання: карта України, на плакатах записано висловлювання про Україну, символіка держави, кросворд, кольоровий папір, ножиці, олівці.

Хід уроку

І. Вступна частина.


Учитель.

Добрий день, мої любі діти!

Я щаслива зустріти вас.

Хай вам радісно сонечко світить

Й будем вчитися... В добрий час!


1-й учень.

Щиро дзвоник шкільний співає,

Закінчилася літня гра.

Світлий вересень всіх зустрічає —

Нам до школи йти пора.


1-а учениця.

А від квітів повсюди барвисто.

Гарне ж свято сьогодні для всіх!

Ще лунають слова урочисто

І дитячий веселий сміх.


2-й учень.

В школу хочеться кожній дитині,

Радо друзів спішать зустрічать.

І лунають дзвінки в Україні,

Веселково, щасливо дзвенять.


2-а учениця.

Зайчик сонячний в класі стрибає,

Незабаром почнеться урок.

Школа щиро дітей зустрічає —

У науку ми робимо крок.


3-й учень.

І для всіх перше вересня — свято!

Всі до школи ідуть без вагань,

Це дитинства країна крилата,

Що дає дітям море знань.


3-я учениця.

Вчить науки і мудрості жити,

Доброти та любові вчить.

Ми прийшли, щоб добро творити,

В цьому світі правдиво жить!


1. Організація класу до уроку.

Вчитель. Дорогі діти, ось ви у школі, на першому уроці. Вітаю вас з Днем Знань, який сьогодні святкує наша Україна. У всіх містах і селах почався новий навчальний рік, який поведе учнів у дивовижну Країну Знань. І зараз всі школярі сіли за парти, щоб почати свій перший урок, тему якого ми зараз дізнаємося, розгадавши кросворд.

1. Як називається герб нашої держави?

2. Які гори України ви знаєте?

3. Як називається найбільша річка України?

4. Який птах є символом України?

5. Столиця України ?

6. Кущ – символ України.

7. Квітка – символ рідної землі.






1



т



р



и



з



у



б























2



к



а



р



п



а



т



и





3



Д



н



і



п



р



о













4



л



е



л



е



к



а





















5



К



и



ї



в















6



к



а



л



и



н



а





















7



м



а



л



ь



в



а







Оголошення теми і мети уроку.

Молодці діти! Тема нашого першого уроку «Моя Батьківщина – Україна».То ж урок наш буде присвячений дорогій Батьківщині, милій Україні, яку ми всі дуже любимо, бо найбільше, що є у кожного з нас, — це рідна Вітчизна.


ІІ. Основна частина.

Ось погляньте на глобус. На ньому зображено океани і материки. На материках є багато різних держав і повсюди живуть люди. Людей на Землі багато і вони відрізняються між собою за кольором шкіри і розрізом очей, говорять різними мовами, у кожного народу своя культура і свій побут, свої пісні, танці та звичаї. І кожна людина має свою батьківщин; яку любить над усе на світі. Бо Батьківщина, як рідна ненька, її не можна ані купити, ані заслужити, вона у кожного одна і дається йому в народження. А ми живемо в Україні і називаємось українським народом! • А тепер на карті нашої Батьківщини знайдемо ту маленьку Батьківщину, на якій живемо ми з вами (показати село чи місто на карті).

Кожна людина живе у своєму селі чи місті, й з цих маленьких місцинок складається наша велика Батьківщина, яка зветься — України

— А хто знає, скільки людей живе в Україні? (Близько 48 млн. чоловік).

І для всіх цих людей Україна є Батьківщиною, у якій вони живуть, якулюблять і захищатимуть у разі потреби.

Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі — в нашій славній Україні. Тут жили наші прадіді і діди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі; хвилюємось аж до сліз, почувши рідне слово.Тож прийшов час відкрити першу сторінку нашого сьогоднішнього уроку.


Сторінка І. Україна —рідний крій.

Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна — прості, прекрасні слова.Рідний край починається від батьківського порога, від тієї стежинки де ти зробив перші кроки, від калини біля твоїх воріт, з барвінку, що, ніжно стелиться в садочку.

Мій край чудовий — Україна!

Тут народились ти і я.

Тут над ставком верба й калина,

Чарівна пісня солов'я.


Україна - це наша земля, наша країна зі славною історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу і незалежність. Україна - це велика незалежна держава.Найбільше свято нашої держави – День незалежності. Його ми святкуємо 24 серпня.24 серпня 1991 року було прийнято Акт про проголошення незалежності Україні.


Сторінка 2. Державні символи України.

Кожна країна світу має свої символи.

Символ — іде умовне позначення якогось предмета, явища.

У статті (1 розділ) Конституції України записано: "Державними символами України є Державний прапор України, герб і гімн".


Державний прапор України.

Прапорець, що я тримаю, для мене єдиний.

Прапорець цей, що я маю, — символ України.

Нема в світі більш святого й не буде ніколи.

Він край неба голубого над пшеничним полем.


— Які кольори має наш прапор? Як ви думаєте, чому саме ці два кольори вибрано для нашого прапора? Які почуття викликає у вас жовтий колір?

— Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, а також колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився хліб.

— А синій колір про що вам говорить?

— Звичайно, це колір ясного, чистого, мирного неба. Тому, мабуть, народ України й вибрав поєднання цих кольорів для свого національного прапора.


Робота на листку – розфарбовування прапора.



Герб України.

Державний герб України – тризуб.

Наш герб — тризуб.

Це воля, слава й сила.

— А тепер пофантазуємо: чому саме тризуб вважають гербом України, Мабуть, тому, що число "три" завжди вважалося числом казковим, чарівним. Пригадайте лишень казки, в яких зібрано мудрість народу за чимало століть його існування. Там ви знайдете розповіді про трьох богатирів, про три бажання, які виконують чарівники, про три дороги,що лягають перед казковими, героями. А ще у тризубі зображено триєдність життя. Це —батько, мати, дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов. Адже тато — найдужчий, мати —- наймудріша, а дитя -це плід любові, Оці всі речі і. відбито в тризубі — гербі України.


Робота на листку – розфарбовування герба.


Гімн України

Слова палкі, мелодія врочиста,

Державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста –

це клич один з мільйонів голосів.

Це наша клятва, заповідь священна,

хай чують друзі й вороги, що Україна:вічна,

Незнищенна, від неї ясне світло навкруги.


Гімн України.

Гімн – це урочиста пісня, яка символом її державності.

Запам’ятайте! Гімн співають і слухають стоячи.

Гімн України звучить щоденно о шостій годині ранку і о двадцять четвертій годині ночі по українському радіо. Назва «гімн» прийшла до нас з грецької мови. Так у Стародавній Греції називали врочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв.

А Державним гімном України є пісня "Ще не вмерла України …". Більше століття тому її написали поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький.


Прослуховування гімну України.


Сторінка 3. Народні символи.

Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи. У нас це верба, калинка, барвінок та ін.. Про це говорить прислів’я: «Без верби і калини нема України».


Український віночок

Український віночок - це не тільки прикраса, але й оберіг, «знахар душі». У ньому є така чарівна сила, що біль знімає, волосся береже.

Усього в українському віночку 12 квітів, усі вони лікарські, і кожний — оберіг.

Головне місце посідає деревій. Ці дрібні біленькі квіточки нагадують одну квітку. Коли вони відцвітають, вітер розносить насіння далеко-далеко. І де б це насіннячко не проросло, там завжди з'явиться квітка. Ось його люди і вплели у віночок як символ непокори.

Барвінок тягнеться до людської оселі. Взимку відвар барвінку п'ють від застуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, житло, плетуть з нього весільні букетики. Цілий рік його поважають, тому що вважають символом життя.

Безсмертник дарує здоров'я нашому народу. Усі ранки, подряпини швидко гояться, якщо прикласти безсмертник. Ось і вважають його символом здоров'я.

Квіти вишні і яблуні - символ материнської любові.

Ружа, мальва і півонія у віночку - символ віри, надії, любові.

Любисток і волошки були колись птахами і вчили людей любити один одного, а коли вмерли, то проросли духмяними рослинами - любистком і волошкою.Люди люблять їх не тільки за запах, але й за лікувальні властивості. Ними миють волосся, освіжають приміщення, купають у відварі маленьких дітей. Вважають їх у віночку символом людської відданості. Ромашка приносить не тільки здоров'я, але й доброту і ніжність.Її вплітають разом з кетягами калини і квітками яблуні, вишні. 

Переплітають з вусиками хмелю - символом гнучкості і розуму.

Плести віночки - ціла наука. Стрічки зав'язувати теж потрібно вміючи і потрібно знати їхні символи.

Першою - посередині - у віночок зав'язують світло-коричневу стрічку - символ землі-годувальниці. По боках від коричневої - жовті стрічки - символ сонця, за ними - світло-зелені - символ краси і молодості. Потім блакитні, сині - символ неба і води, яка дає силу і здоров'я, потім - жовтогарячу - символ хліба, фіолетову - символ мудрості, малинову - символ щиросердності, рожеві - символ добробуту. Зав'язували і білу стрічечку, кінці якої були розшиті сріблом і золотом. На лівому кінці вишивали сонце, а на правому - місяць.

Люди вірили у силу стрічок. Стрічки берегли волосся від чужих очей, відміряли їх за довжиною дівочої коси. Стрічку відрізали трошки нижче коси, щоб її сховати.

Якщо дівчина росла сиротою, то в косу вона вплітала блакитні стрічки, і люди при зустрічі дарували її хлібом, грошима, тканиною, одягом. Бажали їй. стати щасливою, багатою. Бездітні люди просили стати їм дочкою. А дівчина за таку увагу дарувала цим людям стрічку з віночка або вишиту хусточку, в якій носила насіння любистку.

ІІІ. Заключна частина.

Вчитель. А зараз кожен учень виріже з кольорового паперу сердечко, обмалює на папері свою долоньку і теж виріже ножицями, і все це ми розмістимо навколо карти України, щоб наша Батьківщина була захищена любов'ю, теплом наших сердець, долонь, наче дівчинка у вінку. Це буде колективна робота, а я теж допомагатиму Цю карту ми повісимо у класі й будемо завжди пам'ятати, що ми громадяни своєї милої України, ми її патріоти, а тому ми все робитимемо для того, щоб Вітчизна наша процвітала, була могутньою державою. А ви будете старанно вчитись, трудитись на благо Вітчизни.

- А поки Ваші діти виконують роботу, шановні батьки, а ви складете український віночок, на цей віночок ви прикріпите квітку, з побажанням вашій дитині на новий навчальний рік.


Виконується колективна робота батьків та учнів.


1 учень.

Люблю тебе, моя Вітчизно мила,

Твої поля і небо голубе.

Бо ти дала мені малому крила,

То як же не любить мені тебе!


2 учень.

Люблю тебе я, мила Україно!

І все зроблю, щоб ти завжди цвіла.

Я буду вчитись в школі на «відмінно»,

Щоб мною ти гордитися могла!


З учень.

Люблю твої ліси, струмки, джерельця

І все-усе, що є в моїм краю!

Тепло долонь і розуму, і серця

Я Україні милій віддаю!


Заключне слово вчителя

Розмову про Україну та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

Хочу, щоб кожен з вас запам’ятав те, про що ми говорили сьогодні. Любімо свою землю, випрошуймо у Всевишнього ласки і допомоги, вивчаймо , знаймо і поважаймо, не даймо нікому скривдити її.

Мені над усе більш нічого не треба:

Домівка матусі, волошки в житах,

Вишневий світанок, полив'яне небо,

І сиза роса на траві при шляхах.

Таке все тут миле, доступне і гідне -

Високі тополі і тихе село...

Таке сокровенне, насущне і рідне,

Воно в мою душу навіки вросло.

Коралі калини і мамині очі,

І доля - з лелечого наче крила...

Я більшого щастя на світі не хочу,

Щоб лиш Україна міцніла й цвіла.

Форма входу

Пошук

Друзі сайту